3M 36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
36.83MM-44.45MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
36.83MM X 44.45MM 1=25/PK
Datasheet Download
36.83MM-44.45MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
QUANTITY
36.83MM-44.45MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline44.45mm x 36.83mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
Related Links36.83MM-44.45, 36.83MM-44.45MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
36.83MM-44.45MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 36.83MM-44.45MM-25-5590H-05
SCR PHASE CONT 800V 25A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SW SNPACT MIN SPST NO 5A PCB PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
3M 9703 TRANSFER 1" X 5YDS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf