NMB Technologies Corp. 3610KL-04W-B49-G50
3610KL-04W-B49-G50 picture photo
Mfg. Part Number
3610KL-04W-B49-G50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3610KL-04W-B49-G50.pdf
Availability of 3610KL-04W-B49-G50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3610KL-04W-B49-G50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610KL-04W-B49-G50
Internal Part NumberEIS-3610KL-04W-B49-G50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3610KL-04W-B49-G50 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3610KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow47.6 CFM (1.35m³/min)
Static Pressure0.149 in H2O (37.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise37.5 dB
Power (Watts)2.64W
RPM2850 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.220A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610KL-04W-B49-G50
Related Links3610KL-04, 3610KL-04W-B49-G50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610KL-04W-B49-G50 Details Description
Related parts for 3610KL-04W-B49-G50
IDC CABLE- AKN10A/ AE10M / APK10 datasheet.pdf
CLAMP HVY DUTY 0.31" #10SCR WHT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A datasheet.pdf