NMB Technologies Corp. 3610VL-05W-B49-E50
3610VL-05W-B49-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3610VL-05W-B49-E50
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3610VL-05W-B49-E50.pdf
Availability of 3610VL-05W-B49-E50
QUANTITY
3610VL-05W-B49-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610VL-05W-B49-E50
Internal Part NumberEIS-3610VL-05W-B49-E50
Series3610VL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow68.1 CFM (1.93m³/min)
Static Pressure0.321 in H2O (80.0 Pa)
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise42 dB(A)
Power (Watts)4.08W
RPM4000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.170A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610VL-05W-B49-E50
Related Links3610VL-05, 3610VL-05W-B49-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610VL-05W-B49-E50 Details Description
Related parts for 3610VL-05W-B49-E50
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.5A 980 MOHM TH datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
EPOXY ADH DP460EG 37 ML datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO204AL datasheet.pdf