NMB Technologies Corp. 3615RL-04W-B39-E50
3615RL-04W-B39-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3615RL-04W-B39-E50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3615RL-04W-B39-E50.pdf
Availability of 3615RL-04W-B39-E50
QUANTITY
3615RL-04W-B39-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3615RL-04W-B39-E50
Internal Part NumberEIS-3615RL-04W-B39-E50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information3615RL-04W-B39-E50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package45
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3615RL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38.4mm W
Air Flow103.8 CFM (2.94m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise52.5 dB(A)
Power (Watts)9.60W
RPM5000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.800A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3615RL-04W-B39-E50
Related Links3615RL-04, 3615RL-04W-B39-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3615RL-04W-B39-E50 Details Description
Related parts for 3615RL-04W-B39-E50
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.5MM datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V BG 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.24A 65 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR TRI 22KV TO-240 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 28 CKT 3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf