NMB Technologies Corp. 3615RL-04W-B79-E50
3615RL-04W-B79-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3615RL-04W-B79-E50
Brief Description
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3615RL-04W-B79-E50.pdf
Availability of 3615RL-04W-B79-E50
QUANTITY
3615RL-04W-B79-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3615RL-04W-B79-E50
Internal Part NumberEIS-3615RL-04W-B79-E50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information3615RL-04W-B79-E50 Material
Series3615RL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38.4mm W
Air Flow152.5 CFM (4.32m³/min)
Static Pressure1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise62.5 dB(A)
Power (Watts)28.9W
RPM7200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating2.41A
Voltage Range7 ~ 13.2VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3615RL-04W-B79-E50
Related Links3615RL-04, 3615RL-04W-B79-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3615RL-04W-B79-E50 Details Description
Related parts for 3615RL-04W-B79-E50
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THERMOSTAT 60DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10A 120W datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3A IPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf