NMB Technologies Corp. 3615RL-07W-B40-E00
3615RL-07W-B40-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3615RL-07W-B40-E00
Brief Description
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
3615RL-07W-B40-E00.pdf
Availability of 3615RL-07W-B40-E00
QUANTITY
3615RL-07W-B40-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3615RL-07W-B40-E00
Internal Part NumberEIS-3615RL-07W-B40-E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information3615RL-07W-B40-E00 Material
Series3615RL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38.4mm W
Air Flow118.6 CFM (3.36m³/min)
Static Pressure0.751 in H2O (187.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise56.5 dB(A)
Power (Watts)13.4W
RPM5700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.280A
Voltage Range36 ~ 55.2VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3615RL-07W-B40-E00
Related Links3615RL-07, 3615RL-07W-B40-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3615RL-07W-B40-E00 Details Description
Related parts for 3615RL-07W-B40-E00
OSC XO 24.671MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 1550NM datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf