AVX Corporation 3640AA221JAT9A
3640AA221JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640AA221JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 3640
Datasheet Download
3640AA221JAT9A.pdf
Availability of 3640AA221JAT9A
QUANTITY
3640AA221JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AA221JAT9A
Internal Part NumberEIS-3640AA221JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AA221JAT9A
Related Links3640AA2, 3640AA221JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AA221JAT9A Details Description
Related parts for 3640AA221JAT9A
RES SMD 11 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
SENSOR OPTO 3.4MM SLOT PCB TERM datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 26-8AWG datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
IC AMP VGA DIGITAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V C0G 2220 datasheet.pdf