AVX Corporation 3640AC104KAT9A
3640AC104KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640AC104KAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
3640AC104KAT9A.pdf
Availability of 3640AC104KAT9A
QUANTITY
3640AC104KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AC104KAT9A
Internal Part NumberEIS-3640AC104KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AC104KAT9A
Related Links3640AC1, 3640AC104KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AC104KAT9A Details Description
Related parts for 3640AC104KAT9A
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LRG FIRE RTRD FIBR OPT SPLCE CSE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
ANALOG INPUT 010V ACDC 2 CHANNEL datasheet.pdf