AVX Corporation 3640AC154KAT3A\SB
3640AC154KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640AC154KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
3640AC154KAT3A\SB.pdf
Availability of 3640AC154KAT3A\SB
QUANTITY
3640AC154KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AC154KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640AC154KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AC154KAT3A\SB
Related Links3640AC15, 3640AC154KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AC154KAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640AC154KAT3A\SB
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
FO C/A LC RED MTRJ 50/125 RED datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf