AVX Corporation 3640GA221JAT9A
3640GA221JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640GA221JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV NP0 3640
Datasheet Download
3640GA221JAT9A.pdf
Availability of 3640GA221JAT9A
QUANTITY
3640GA221JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640GA221JAT9A
Internal Part NumberEIS-3640GA221JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640GA221JAT9A
Related Links3640GA2, 3640GA221JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640GA221JAT9A Details Description
Related parts for 3640GA221JAT9A
IC QUAD BILATERAL SWITCH 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.23A 150 MOHM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf