AVX Corporation 3640HA102MAT3A
3640HA102MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640HA102MAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV NP0 3640
Datasheet Download
3640HA102MAT3A.pdf
Availability of 3640HA102MAT3A
QUANTITY
3640HA102MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640HA102MAT3A
Internal Part NumberEIS-3640HA102MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640HA102MAT3A
Related Links3640HA1, 3640HA102MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640HA102MAT3A Details Description
Related parts for 3640HA102MAT3A
CONN HEADR 23POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM AC2W-NC datasheet.pdf
LED RED 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
LED TURQUOISE CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf