AVX Corporation 3640HA102MAT3A
3640HA102MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640HA102MAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV NP0 3640
Datasheet Download
3640HA102MAT3A.pdf
Availability of 3640HA102MAT3A
QUANTITY
3640HA102MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640HA102MAT3A
Internal Part NumberEIS-3640HA102MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640HA102MAT3A
Related Links3640HA1, 3640HA102MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640HA102MAT3A Details Description
Related parts for 3640HA102MAT3A
SW 10A SPDT(DB) DOOR LOCK 125V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
METRAL HDR NB 4RX1M SIG datasheet.pdf
SMART CARD CNR E02 LF datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8HTSOP datasheet.pdf