AVX Corporation 3640KA331JAT9A
3640KA331JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640KA331JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 5KV NP0 3640
Datasheet Download
3640KA331JAT9A.pdf
Availability of 3640KA331JAT9A
QUANTITY
3640KA331JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KA331JAT9A
Internal Part NumberEIS-3640KA331JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640KA331JAT9A
Related Links3640KA3, 3640KA331JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640KA331JAT9A Details Description
Related parts for 3640KA331JAT9A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC INVERTER SGL 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
10UF 50V 5X12 85C AXI datasheet.pdf