AVX Corporation 3640KA681KAT3A
3640KA681KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640KA681KAT3A
Brief Description
CAP CER 680PF 5KV NP0 3640
Datasheet Download
3640KA681KAT3A.pdf
Availability of 3640KA681KAT3A
QUANTITY
3640KA681KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KA681KAT3A
Internal Part NumberEIS-3640KA681KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640KA681KAT3A
Related Links3640KA6, 3640KA681KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640KA681KAT3A Details Description
Related parts for 3640KA681KAT3A
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SIDAC 95-113V 1A DO214 datasheet.pdf
BOARD FOR LPC932 TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 51K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
ACCY CONTAC S3 5400 SN/D (SPM) datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 19 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf