AVX Corporation 3640KC272KAT3A\SB
3640KC272KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640KC272KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 5KV X7R 3640
Datasheet Download
3640KC272KAT3A\SB.pdf
Availability of 3640KC272KAT3A\SB
QUANTITY
3640KC272KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KC272KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640KC272KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)