AVX Corporation 3640KC272KAT3A\SB
3640KC272KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640KC272KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 2700PF 5KV X7R 3640
Datasheet Download
3640KC272KAT3A\SB.pdf
Availability of 3640KC272KAT3A\SB
QUANTITY
3640KC272KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KC272KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640KC272KAT3A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640KC272KAT3A\SB
Related Links3640KC27, 3640KC272KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640KC272KAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640KC272KAT3A\SB
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
OSC VCXO 270.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
TRACK ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 320POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DIN-POWER H015MS-3 2C1-1-V3 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf