AVX Corporation 3640SC683MAT3A\SB
3640SC683MAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640SC683MAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 3640
Datasheet Download
3640SC683MAT3A\SB.pdf
Availability of 3640SC683MAT3A\SB
QUANTITY
3640SC683MAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640SC683MAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640SC683MAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640SC683MAT3A\SB
Related Links3640SC68, 3640SC683MAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640SC683MAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640SC683MAT3A\SB
IC LIU QUAD E1/T1/J1 128-LQFP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 447POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 165 MOHM datasheet.pdf