AVX Corporation 3640SC683MAT3A\SB
3640SC683MAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640SC683MAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 3640
Datasheet Download
3640SC683MAT3A\SB.pdf
Availability of 3640SC683MAT3A\SB
QUANTITY
3640SC683MAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640SC683MAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640SC683MAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640SC683MAT3A\SB
Related Links3640SC68, 3640SC683MAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640SC683MAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640SC683MAT3A\SB
PLUNGER FOR 35GM SYRINGE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A DIN RAIL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 6DSBGA datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf