Bourns Inc. 3681S-1-502L
3681S-1-502L picture photo
Mfg. Part Number
3681S-1-502L
Manufacturer
Product Category
Value Display Potentiometers
Brief Description
POT 5.0K OHM CERM 2W +/-100 PPM
Datasheet Download
3681S-1-502L.pdf
Availability of 3681S-1-502L
QUANTITY
3681S-1-502L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3681S-1-502L
Internal Part NumberEIS-3681S-1-502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyValue Display Potentiometers
Series3680
PackagingTray
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)2W
Tolerance±3%
Adjustment TypePush Button
Number of Characters1
Mounting TypePanel Mount
Size / DimensionSquare - 0.650" L x 0.930" W x 1.050" H (16.51mm x 23.62mm x 26.67mm)
Termination StyleSolder Lug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3681S-1-502L
Related Links3681S-, 3681S-1-502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3681S-1-502L Details Description
Related parts for 3681S-1-502L
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AMP LIMIT CML TTL SIG 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
Audio/Video, 60 MHz, 16 ] 8, Gain of +2 Crosspoint Switch IC datasheet.pdf