Bourns Inc. 3681S-1-502L
3681S-1-502L picture photo
Mfg. Part Number
3681S-1-502L
Manufacturer
Product Category
Value Display Potentiometers
Brief Description
POT 5.0K OHM CERM 2W +/-100 PPM
Datasheet Download
3681S-1-502L.pdf
Availability of 3681S-1-502L
QUANTITY
3681S-1-502L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3681S-1-502L
Internal Part NumberEIS-3681S-1-502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyValue Display Potentiometers
Series3680
PackagingTray
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)2W
Tolerance±3%
Adjustment TypePush Button
Number of Characters1
Mounting TypePanel Mount
Size / DimensionSquare - 0.650" L x 0.930" W x 1.050" H (16.51mm x 23.62mm x 26.67mm)
Termination StyleSolder Lug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3681S-1-502L
Related Links3681S-, 3681S-1-502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3681S-1-502L Details Description
Related parts for 3681S-1-502L
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL US8 datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 18MA 5VDC datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 2.3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR SNAP 6A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM SPLICE LONG BAR datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf