Bourns Inc. 3682S-1-503L
3682S-1-503L picture photo
Mfg. Part Number
3682S-1-503L
Manufacturer
Product Category
Value Display Potentiometers
Brief Description
POT 50K OHM CERM 2W +/-100 PPM
Datasheet Download
3682S-1-503L.pdf
Availability of 3682S-1-503L
QUANTITY
3682S-1-503L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3682S-1-503L
Internal Part NumberEIS-3682S-1-503L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyValue Display Potentiometers
Series3680
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)2W
Tolerance±3%
Adjustment TypePush Button
Number of Characters2
Mounting TypePanel Mount
Size / DimensionSquare - 1.050" L x 0.930" W x 1.050" H (26.67mm x 23.62mm x 26.67mm)
Termination StyleSolder Lug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3682S-1-503L
Related Links3682S-, 3682S-1-503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3682S-1-503L Details Description
Related parts for 3682S-1-503L
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 63.4OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
DUST CAP STD FOR 09POS F datasheet.pdf