JST Sales America Inc. 36FMN-BMTR-A-TB
36FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
36FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 36POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
36FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 36FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
36FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 36FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-36FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions36
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)36FMN-BMTR-A-TB
Related Links36FMN-B, 36FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
36FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 36FMN-BMTR-A-TB
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
SSD 136GB SCSI datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 4P W/PANEL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.3MH 78MA 23 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf