JST Sales America Inc. 36FMN-BMTR-A-TB
36FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
36FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 36POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
36FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 36FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
36FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 36FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-36FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions36
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)36FMN-BMTR-A-TB
Related Links36FMN-B, 36FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
36FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 36FMN-BMTR-A-TB
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 3V datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SLITS .5MM 1MM 2MM FOR E3S-AT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 620MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A 8TDFN datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 60POS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.8A/2A 16DFN datasheet.pdf