JST Sales America Inc. 36FMN-SMT-A-TF
36FMN-SMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
36FMN-SMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 36POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
36FMN-SMT-A-TF.pdf
Availability of 36FMN-SMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
36FMN-SMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 36FMN-SMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-36FMN-SMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions36
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)36FMN-SMT-A-TF
Related Links36FMN-S, 36FMN-SMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
36FMN-SMT-A-TF Details Description
Related parts for 36FMN-SMT-A-TF
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI D RIBBON 26 CONTACT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T SOLDER SHORT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf