Visual Communications Company, LLC 36HN-2111
36HN-2111 picture photo
Mfg. Part Number
36HN-2111
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LAMP NEON 250V 1/3W
Datasheet Download
36HN-2111.pdf
Availability of 36HN-2111
QUANTITY
36HN-2111 Order Process
Ship out your order
Specifications of 36HN-2111
Internal Part NumberEIS-36HN-2111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series36
TypeNeon
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage250V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)36HN-2111
Related Links36HN, 36HN-2111 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
36HN-2111 Details Description
Related parts for 36HN-2111
IDC CABLE - MCG64K/MC64M/X datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 7POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf