Aries Electronics, Inc. 37-0518-11H
37-0518-11H picture photo
Mfg. Part Number
37-0518-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 37POS GOLD
Datasheet Download
37-0518-11H.pdf
Availability of 37-0518-11H
QUANTITY
37-0518-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 37-0518-11H
Internal Part NumberEIS-37-0518-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)37 (1 x 37)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)37-0518-11H
Related Links37-05, 37-0518-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
37-0518-11H Details Description
Related parts for 37-0518-11H
SWITCH TOGGLE 3POS R/A 1B/1B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 50POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-12V datasheet.pdf
RES SMD 5.42KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Plug Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 450MA 1.495 OHM datasheet.pdf