3M 3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
3743-CLEAR-48MMX50M-BULK picture photo
Mfg. Part Number
3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE HI-TACK SEALING 48MMX50M
Datasheet Download
3743-CLEAR-48MMX50M-BULK.pdf
Availability of 3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
QUANTITY
3743-CLEAR-48MMX50M-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of 3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
Internal Part NumberEIS-3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet3743 MSDS
Standard Package36
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 3734
PackagingRoll
Tape TypeBox Sealing
AdhesiveRubber
Backing, CarrierPolypropylene Film
Thickness0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Width1.89" (48.00mm)
Length164' (50.0m) 54.7 yds
ColorClear
UsagePackaging, Sealing, Splicing
Temperature Range40°F (4°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
Related Links3743-CLEAR-4, 3743-CLEAR-48MMX50M-BULK Datasheet, 3M Distributor
3743-CLEAR-48MMX50M-BULK Details Description
Related parts for 3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
CONN RECEPT 10POS TYPE LF datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
GPS TRI LOW 821-896MHZ datasheet.pdf
RES 14M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf