| Internal Part Number | EIS-3759/50SOSF | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Flat Ribbon Cables | |
| Series | 3759 | |
| Cable Type | Flat Cable, Round Jacket | |
| Number of Conductors | 50 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Length | 100' (30.5m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 36 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Black | |
| Ribbon Thickness | - | |
| Ribbon Width | 2.450" (62.23mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C | |