| Internal Part Number | EIS-37FML2-AAP11L | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 37F | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 24V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Round, Button, Flush | |
| Color - Actuator/Cap | Blue | |
| Illumination Type, Color | LED, Red | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 5 VDC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Front | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 37FML2-AAP11L | |
| Related Links | 37FML2, 37FML2-AAP11L Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 1-103639-0 | CONN HEADER VERT 11POS PCB TIN | datasheet.pdf | |