JST Sales America Inc. 37FMN-SMT-A-TF
37FMN-SMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
37FMN-SMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 37POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
37FMN-SMT-A-TF.pdf
Availability of 37FMN-SMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
37FMN-SMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 37FMN-SMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-37FMN-SMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions37
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)37FMN-SMT-A-TF
Related Links37FMN-S, 37FMN-SMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
37FMN-SMT-A-TF Details Description
Related parts for 37FMN-SMT-A-TF
MOSFET N-CH 30V 5.4A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED LH351B NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
INDUCTOR 0.68 UH 8.2 A 9.0 MOHM datasheet.pdf