NorComp 380-025-113L001
380-025-113L001 picture photo
Mfg. Part Number
380-025-113L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
380-025-113L001.pdf
Availability of 380-025-113L001
QUANTITY
380-025-113L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380-025-113L001
Internal Part NumberEIS-380-025-113L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMicro-D Panel Cutouts Drawing
Product Training ModulesMicro D Connectors
Featured ProductMICRO-D Connectors
3D Model380-025-113L001.igs380-025-113L001.pdf380-025-113L001.stp
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMicro-D 380
PackagingTray
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380-025-113L001
Related Links380-025, 380-025-113L001 Datasheet, NorComp Distributor
380-025-113L001 Details Description
Related parts for 380-025-113L001
LED RED/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 17BIT 56TVSOP datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 600MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 MINI BAYONET 10PK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.1V 3.8A datasheet.pdf