Honeywell Sensing and Productivity Solutions 380C125K
380C125K picture photo
Mfg. Part Number
380C125K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 25K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
380C125K.pdf
Availability of 380C125K
QUANTITY
380C125K Order Process
Ship out your order
Specifications of 380C125K
Internal Part NumberEIS-380C125K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series380
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380C125K
Related Links380C, 380C125K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
380C125K Details Description
Related parts for 380C125K
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1471 315MHZ datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FEED STOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF 1/4 34-40MHZ datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN DC POWER JACK 3.5MM PNL MNT datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf