Cornell Dubilier Electronics 380LQ101M450H012
380LQ101M450H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ101M450H012
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LQ101M450H012.pdf
Availability of 380LQ101M450H012
QUANTITY
380LQ101M450H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ101M450H012
Internal Part NumberEIS-380LQ101M450H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ101M450H012
Related Links380LQ101, 380LQ101M450H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ101M450H012 Details Description
Related parts for 380LQ101M450H012
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 2512 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 550MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4NS 100FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf