Cornell Dubilier Electronics 380LQ102M180K012
380LQ102M180K012 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ102M180K012
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
380LQ102M180K012.pdf
Availability of 380LQ102M180K012
QUANTITY
380LQ102M180K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ102M180K012
Internal Part NumberEIS-380LQ102M180K012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ102M180K012
Related Links380LQ102, 380LQ102M180K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ102M180K012 Details Description
Related parts for 380LQ102M180K012
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SNGL 1IN SOT25 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.07 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT *690012005 datasheet.pdf
RACK SOLID DOOR datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H datasheet.pdf