Cornell Dubilier Electronics 380LQ122M200H052
380LQ122M200H052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ122M200H052
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
380LQ122M200H052.pdf
Availability of 380LQ122M200H052
QUANTITY
380LQ122M200H052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ122M200H052
Internal Part NumberEIS-380LQ122M200H052
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ122M200H052
Related Links380LQ122, 380LQ122M200H052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ122M200H052 Details Description
Related parts for 380LQ122M200H052
CABLE MOLDED CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
HARDWARE MOUNTING KIT 2-56 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf