Cornell Dubilier Electronics 380LQ123M050J452
380LQ123M050J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ123M050J452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LQ123M050J452.pdf
Availability of 380LQ123M050J452
QUANTITY
380LQ123M050J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ123M050J452
Internal Part NumberEIS-380LQ123M050J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.58A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ123M050J452
Related Links380LQ123, 380LQ123M050J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ123M050J452 Details Description
Related parts for 380LQ123M050J452
CONN PLUG RT ANG 5POS W/PINS datasheet.pdf
PANEL SURFACE SHIELD ALUM 1/8" datasheet.pdf
TRANSFMR 115V TAPS 85-125V 750VA datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
INSULATING WASHER BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
TV 11C 11#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
15000UF 10V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf