Cornell Dubilier Electronics 380LQ222M160A032
380LQ222M160A032 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ222M160A032
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LQ222M160A032.pdf
Availability of 380LQ222M160A032
QUANTITY
380LQ222M160A032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ222M160A032
Internal Part NumberEIS-380LQ222M160A032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ222M160A032
Related Links380LQ222, 380LQ222M160A032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ222M160A032 Details Description
Related parts for 380LQ222M160A032
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
IC QUAD FET BUS SW 14-SOIC datasheet.pdf
IC RF SPLITTER 1:2 16-LFCSP datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-USOP datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 3000V RED 500' datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
6" DYNA-CPLR W/POUCH CPLR CABLE datasheet.pdf