Cornell Dubilier Electronics 380LQ271M350J022
380LQ271M350J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ271M350J022
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LQ271M350J022.pdf
Availability of 380LQ271M350J022
QUANTITY
380LQ271M350J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ271M350J022
Internal Part NumberEIS-380LQ271M350J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 380LQ Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ271M350J022
Related Links380LQ271, 380LQ271M350J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ271M350J022 Details Description
Related parts for 380LQ271M350J022
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CYCLE START datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC PMU PROGR STARTUP 40-QFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 280MA 1.85 OHM datasheet.pdf
CABLE OPT 4X10GBPS QSFP 30M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf