Cornell Dubilier Electronics 380LQ272M180A452
380LQ272M180A452 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ272M180A452
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
380LQ272M180A452.pdf
Availability of 380LQ272M180A452
QUANTITY
380LQ272M180A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ272M180A452
Internal Part NumberEIS-380LQ272M180A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)86 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ272M180A452
Related Links380LQ272, 380LQ272M180A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ272M180A452 Details Description
Related parts for 380LQ272M180A452
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB QZROM 64LQFP datasheet.pdf
IC COMPARATOR ADDRESS 12B 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CBL ASSY 2 MOD PLUG 8PS WHT 70' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 8.3A 9.8 MOHM datasheet.pdf
CODING PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf