Cornell Dubilier Electronics 380LQ272M200A052
380LQ272M200A052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ272M200A052
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
380LQ272M200A052.pdf
Availability of 380LQ272M200A052
QUANTITY
380LQ272M200A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ272M200A052
Internal Part NumberEIS-380LQ272M200A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)105 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ272M200A052
Related Links380LQ272, 380LQ272M200A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ272M200A052 Details Description
Related parts for 380LQ272M200A052
CONN HOUSING 2POS .100 SINGLE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.34A 8-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SCR 400V 1900A B-PUK datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf