Cornell Dubilier Electronics 380LQ331M400J042
380LQ331M400J042 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ331M400J042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LQ331M400J042.pdf
Availability of 380LQ331M400J042
QUANTITY
380LQ331M400J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ331M400J042
Internal Part NumberEIS-380LQ331M400J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ331M400J042
Related Links380LQ331, 380LQ331M400J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ331M400J042 Details Description
Related parts for 380LQ331M400J042
IC INTERFACE ISDN DEVICE 20-PLCC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf