Cornell Dubilier Electronics 380LQ391M400J452
380LQ391M400J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ391M400J452
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LQ391M400J452.pdf
Availability of 380LQ391M400J452
QUANTITY
380LQ391M400J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ391M400J452
Internal Part NumberEIS-380LQ391M400J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ391M400J452
Related Links380LQ391, 380LQ391M400J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ391M400J452 Details Description
Related parts for 380LQ391M400J452
IDC CABLE - APR64B/AE64G/X datasheet.pdf
FERRULE 16/16 6AWG 1 = 500PCS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 85MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf