Cornell Dubilier Electronics 380LQ561M160H012
380LQ561M160H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ561M160H012
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LQ561M160H012.pdf
Availability of 380LQ561M160H012
QUANTITY
380LQ561M160H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ561M160H012
Internal Part NumberEIS-380LQ561M160H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ561M160H012
Related Links380LQ561, 380LQ561M160H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ561M160H012 Details Description
Related parts for 380LQ561M160H012
CONN PIN 24-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISOR 40LFCSP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS STACK 5.08MM PC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf