Cornell Dubilier Electronics 380LQ561M315J452
380LQ561M315J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ561M315J452
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
380LQ561M315J452.pdf
Availability of 380LQ561M315J452
QUANTITY
380LQ561M315J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ561M315J452
Internal Part NumberEIS-380LQ561M315J452
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ561M315J452
Related Links380LQ561, 380LQ561M315J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ561M315J452 Details Description
Related parts for 380LQ561M315J452
BOOSTER(PT4486) 8.5A 48VIN HRZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 STR TIN datasheet.pdf
NP HMI 5.7 IN MONO 3KEYS SILVER datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 19POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf