Cornell Dubilier Electronics 380LQ561M400A032
380LQ561M400A032 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ561M400A032
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LQ561M400A032.pdf
Availability of 380LQ561M400A032
QUANTITY
380LQ561M400A032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ561M400A032
Internal Part NumberEIS-380LQ561M400A032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 380LQ Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ561M400A032
Related Links380LQ561, 380LQ561M400A032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ561M400A032 Details Description
Related parts for 380LQ561M400A032
SIDAC SYM 3CHP 130V 250A TO220 datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 21-30 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 75.6V 6.3A datasheet.pdf