Cornell Dubilier Electronics 380LQ681M180H022
380LQ681M180H022 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ681M180H022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
380LQ681M180H022.pdf
Availability of 380LQ681M180H022
QUANTITY
380LQ681M180H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ681M180H022
Internal Part NumberEIS-380LQ681M180H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ681M180H022
Related Links380LQ681, 380LQ681M180H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ681M180H022 Details Description
Related parts for 380LQ681M180H022
RES SMD 2.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
HANDLE RND .187"DIA .625"H ALUM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 200MHZ 2CH 2GS/S datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
LIGHT CURE ADHESIVE datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
RES 680 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf