Cornell Dubilier Electronics 380LQ682M050H042
380LQ682M050H042 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ682M050H042
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LQ682M050H042.pdf
Availability of 380LQ682M050H042
QUANTITY
380LQ682M050H042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ682M050H042
Internal Part NumberEIS-380LQ682M050H042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ682M050H042
Related Links380LQ682, 380LQ682M050H042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ682M050H042 Details Description
Related parts for 380LQ682M050H042
CARDEDGE 36POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf