Cornell Dubilier Electronics 380LQ682M063K012
380LQ682M063K012 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ682M063K012
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
380LQ682M063K012.pdf
Availability of 380LQ682M063K012
QUANTITY
380LQ682M063K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ682M063K012
Internal Part NumberEIS-380LQ682M063K012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ682M063K012
Related Links380LQ682, 380LQ682M063K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ682M063K012 Details Description
Related parts for 380LQ682M063K012
CONN HEADER 7POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
ADAPTER DB9P RJ12/MALE 6 CONTACT datasheet.pdf
FILTER LINE 3MH 3A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.3GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP YLW 15/32 TRANSP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 600A FLNGD datasheet.pdf