Cornell Dubilier Electronics 380LQ821M160H032
380LQ821M160H032 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ821M160H032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LQ821M160H032.pdf
Availability of 380LQ821M160H032
QUANTITY
380LQ821M160H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ821M160H032
Internal Part NumberEIS-380LQ821M160H032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ821M160H032
Related Links380LQ821, 380LQ821M160H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ821M160H032 Details Description
Related parts for 380LQ821M160H032
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CH20M45 FRONT ELEMENT BLACK datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 7POS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.32MM, 050MM LE datasheet.pdf