Cornell Dubilier Electronics 380LQ821M250H052
380LQ821M250H052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ821M250H052
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LQ821M250H052.pdf
Availability of 380LQ821M250H052
QUANTITY
380LQ821M250H052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ821M250H052
Internal Part NumberEIS-380LQ821M250H052
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ821M250H052
Related Links380LQ821, 380LQ821M250H052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ821M250H052 Details Description
Related parts for 380LQ821M250H052
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-880S datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M20 5V MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 700MA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf